POPIS OKOLÍ


AREÁL LESNÍCH HER

Asi 300 metrů od Vašeho ubytování leží Areál lesních her s mnoha překážkami a prolézačkami určený pro malé i větší děti. Celý areál je na kraji lesa a Vaším průvodcem bude skřítek pracovníček, od kterého se děti mohou spoustu informací o lese dozvědět.

https://www.prachatice.eu/areal-lesnich-her/d-25990


KRATOCHVÍLE

Kratochvíle je renesanční zámek původně vybudován v roce 1583 pro Viléma z Rožmberka, využívaný jako letní lovecké sídlo. Kolem zámku je majestátní vodní příkop a rozsáhlé zahrady. Zámek můžete navštívit a zaplatit si prohlídku, která probíhá několikrát denně. Letohrádek leží 16 km od Prachatic poblíž města Netolice.

https://www.zamek-kratochvile.cz/cs


ČESKÝ KRUMLOV

Český Krumlov je turistické a kulturní centrum jižních Čech. Koná se zde mnoho nejrůznějších akcí, festivalů a představení. Historické centrum města je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Doporučujeme procházku historickým centrem, prohlídku nádherného zámku s výběhem s medvědy. Můžete návštívit jedno z mnoha místních muzeí a kaváren nebo zkusit pokořit jednu ze spousty únikových her.                                                                                                                                    Město leží zhruba 35 km od Prachatic.

https://www.ckrumlov.info/php/


KLEŤ

Hora Kleť vysoká 1084 metrů nese jedno z vůbec nejstarších zaznamenaných pojmenování hor v Čechách. Na vrcholek hory se můžete dostat pěšky, na kole nebo lanovkou a odměnou je vám nádherný výhled ze zdejší rozhleny. Rozhledna byla postavena roku 1825 a jedná se tak o nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách. Poblíž rozhledny je horská chata s restaurací, chráněná jako kulturní památka. Zde se můžete občerstvit a nabrat sílu na zpáteční cestu. 

Kleť se nachází přibližně 38 km od Prachatic.

https://www.ckrumlov.info/docs/cz/atr335.xml 


HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

Město Hluboká nad Vltavou zaujme svým překrásným gotickým zámkem a rozlehlou zoologickou zahradou. Zámek byl vybudován koncem 15. století a ohromí svými interiéry stejně jako parkem, který ho obklopuje. V bývalé zámecké jízdárně navíc sídlí Alšova jihočeská galerie, která spravuje sbírku soch a obrazů ze 17. a 18. století. Zoo Hluboká je nejlepší zoologická zahrada na jihu Čech a hostí desítky druhů zvířat a rostlin. Krásny zážitek pro dospělé, stejně jako děti. Hluboká nad Vltavou se nachází 33 km od Prachatic, kousek od Českých Budějovic.

https://www.zamek-hluboka.eu/cs

https://www.zoohluboka.cz/


HUSINEC

Malé městečko Husinec se nachází nedaleko Prachatic, tudíž se k němu můžete dostat na kole nebo i pěšky. Leží zde rodný dům mistra Jana Husa, který určitě stojí za návštěvu. 

Asi 15 km od Prachatic směrem na Volary leží zřícenina hradu Hus postaveného roku 1341, vede k němu krátká procházka lesem směrem od Křišťanovického rybníka.

Křišťanovicky rybník má  rozlohu 17ha a příjemnou rašelinnou vodou, toto místo je oblíbeným koupalištěm  a místem pro trávení dovolené pod stanem.

https://www.husinec.cz/mistr-jan-hus/rodny-dum/                  

https://www.hrady.cz/?OID=376


LIBÍN

Nad Libínským sedlem, osadou nedaleko Prachatic, stojí na hoře Libín ve výšce 1093 metrů rozhledna, ze které je za jasného počasí krásně vidět na celé Prachatice a daleké okolí. Vedle rozhledny je vybudován rozsáhlý lanový park s několika trasami pro úplné začátečníky nebo zkušené lezce. Na vrch Libín a rozhlednu můžete dojít také pěšky od "Villy Maria". Trasa je dlouhá asi 3,5 km, součástí této trasy je křížová cesta se 14 zastaveními. V letech 1999-2004 proběhla její celková rekonstrukce, kdy do výklenků  byly instalovány nové obrazy, malované na plechových deskách.

https://www.lanovyparklibin.cz/ 


VODNÍ MLÝN HOSLOVICE

Nedaleko Strakonic v obci Hoslovice se nachází vodní mlýn, jehož historie se začala psát nejméně před 650 lety.  Je to nejstarší zachovalý vodní mlýn na území České republiky a je chráněn jako národní kulturní památka. Mlýn byl stále v provozu až do roku 1982. Výjimečné zachování i provozování tohoto archaického mlýna způsobila politická situace v České republice po roce 1948, kdy se utiskovaná rodina mlynářů Harantů uzavřela od veřejného života a lpěla na tradicích. Bratři Harantovi směli v posledních desetiletích mlýn provozovat jen pro rodinné potřeby a ještě koncem 70. let osadili nový hřídel mlýnského kola. Harantové odmítli veškerý technický pokrok, a proto poslední dochovanou technickou úpravou je žentour za stodolou. V areálu zakonzervovali tradiční venkovský způsob života - není zavedena elektřina, chybí sociální zařízení a obytné místnosti tvoří malou část budovy. Díky tomu je mlýn včetně dalších staveb a pozemků v autentickém stavu tak, jak jej znali obyvatelé Hoslovic a okolí po staletí.

V areálu mlýna si můžete vyzkoušet tlouct obilí, uvidíte, jak se zde vyráběla mouka, můžete si prohlédnout funkční mlecí zařízení, sýpku, roubenou světnici a obytnou světnici s pecí a pokud bydete mít štestí tak i ochutnat místní chleba. Mlýn je opravdový unikát a rozhodně stojí za návštěvu.                                                                                                                                         Hoslovice se nachází 35 km od Prachatic

https://www.muzeum-st.cz/cs/mlyn-hoslovice/


HOLAŠOVICE

Vesnice Holašovice  postavená ve stylu selského baroka ze sedmdesátých let 19. století  tvoří jedinečný celek, který byl v roce  1998 zapsaný do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.  

Holašovice se nachází asi 28 km od Prachatic. 

https://www.holasovice.eu/ 


KAŠPERKÉ HORY

Kašperské Hory vděčí za své založení především hornictví. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Na náměstí sídlí několik muzeí a nádhernou podívanou je také hornický skanzen nedaleko města. Kousek nad městem se tyčí hrad Kašperk, postavený roku 1361 na příkaz krále Karla IV. Jedná se o nejvýše položený královský hrad v Čechách a je chráněn jako kulturní památka. Byl tu natočen film Anděl Páně a denně v hradu probíhá několik prohlídek pro malé i velké návštěvníky.

Město Kašperské Hory se nachází asi 45 km od Prachatic.

https://www.kasphory.cz/

https://www.kasperk.cz/


KLÁŠTER ZLATÁ KORUNA

Jedná se o středověký klášter z dob Přemysla Otakara II. Řád zde působil s malou přestávkou během husitských válek až do roku 1785. V roce 1995 byl klášter prohlášen národní kulturní památkou a je běžně přístupný veřejnosti.

V historické části obce jsou zachovány také další gotické budovy včetně kostela sv. Markéty a zbytků opevnění.

Klášter Zlatá Koruna leží asi 17 km od Prachatic.

https://www.klaster-zlatakoruna.cz/cs


SKIAREÁLY

Pro nadšence zimních sportů je v blízkosti k dispozici několik lyžařských středisek. Na České straně Šumavy: SKI Libín, skiareál Lipno a skiareál Zadov. Na Německé straně: skiareál Hochficht a lyžařský areál Mitterdorf.

https://www.skilibin.cz/

https://www.lipno.info/zazitky/skiareal-lipno.html

https://www.lazadov.cz/la/

https://www.hochficht.at/cs/zima-winter/lyzarsky-areal/data-a-fakta

https://www.mitterdorf.cz/